ZOBACZ


                     ZOBACZ


                     ZOBACZ
Giełdy Światowe



Giełdy światowe
Chcesz wiedzieć, które giełdy światowe osiągnęły największą kapitalizację giełdową oraz dzienny obrót akcjami? Wielka Kasa przybliża fascynującą historię giełd światowych.
Największe światowe giełdy to:
• Giełda w Nowym Jorku (NYSE należąca do grupy NYSE Euronext),
• NASDAQ OMX (National Association of Securities Dealers Automated Quotations System),
• Giełda tokijska (TSE - Tokio Stock Exchange),
• Giełda londyńska (LSE - London Stock Exchange),
• Giełda w Szanghaju (SSE - Shanghai Stock Exchange),
• Giełda w Hong Kongu (HK),
• Giełda frankfurcka (FWB - Frankfurter Wertpapierbörse),
• Euronext (Giełda Paryska, Giełda w Amsterdamie, Giełda w Lizbonie, Giełda w Brukseli) - w całości należąca do grupy NYSE Euronext)



Euronext został utworzony w 2000 r. jako wspólna platforma obrotu giełdowego, w 2007 r. został przyłączony do giełdy nowojorskiej W ten sposób powstała największa giełda o zasięgu ponadnarodowym, zwana NYSE Euronext. Oprócz Euronext, NYSE Euronext przejęło również m.in.:
• LIFFE (w 2002) - London International Financial Futures and Options Exchange. Jest to jednostka zajmująca się obrotem kontraktami futures i opcjami na rynku londyńskim,
• Pacific Exchange (w 2006), giełda w Kalifornii i Archipelago, giełda w Chicago.

Kapitalizacja NYSE Euronext to 12 bln dolarów (w lutym 2010), liczba notowanych spółek wynosi ok. 2800, liczba zatrudnionych prawie 3000. Najważniejszymi indeksami są:
• Dow Jones Industrial Average (DJIA) - najstarszy wskaźnik działający w Stanach Zjednoczonych, w jego skład wchodzi obecnie 30 spółek, m. in. Coca-Cola, Exxon, Microsoft
• S&P 500 - 500 największych firm notowanych na NYSE i NASDAQ pod względem kapitalizacji giełdowej
Handel na NYSE Euronext odbywa się w całości elektronicznie. Na NYSE Euronext notowanych jest:
• 90% spółek wchodzących w skład Dow Jones Industrial Average,
• 82% spółek wchodzących w skład S&P 500,
• 70 ze 100 globalnych korporacji,
• 84% korporacji z listy Fortune 500.

NASDAQ OMX to pozagiełdowy rynek akcji, utworzony w 1971 r. Jako pierwszy na świecie umożliwił obrót akcjami w sposób elektroniczny. Jest to trzecia (co do kapitalizacji) giełda na świecie (4,5 bln dolarów w styczniu 2012) i pierwsza giełda pod względem dziennych obrotów. Na NASDAQ notowane są w głównej mierze przedsiębiorstwa z branży ICT, jak: Microsoft, Google, Apple. Warto wiedzieć, że zapowiadany i wyczekiwany debiut Facebook`a to również NASDAQ OMX. W lutym 2008 roku za 3,7 mld dolarów NASDAQ przejął OMX (Optionsmäklarna/Helsinki Stock Exchange), konsorcjum finansowe, do którego należą giełdy światowe w Kopenhadze, Sztokholmie, Oslo, Helsinkach, Tallinie, Rydze, Wilnie, Islandii i Armenii.
Giełda w Tokio jest pod względem kapitalizacji giełdowej czwarta na świecie i zdecydowanie największa w Azji. Założona w drugiej połowie XIX w. osiągnęła w grudniu 2010 r. wartość prawie 4 bln dolarów. Liczba notowanych spółek wynosi prawie 2 300. Do najbardziej znanych należą: Honda, Toyota, Panasonic. Najważniejsze wskaźniki na tokijskiej giełdzie to NIKKEI 225 oraz TOPIX.
Giełda Londyńska, założona w 1801 r., jest piąta według wartości notowanych na niej spółek, jeśli chodzi o giełdy światowe. Kapitalizacja wynosi aż 3,8 biliona dolarów (stan na czerwiec 2011). Łączna liczba podmiotów, których akcje podlegają obrotowi to blisko 3 000. Najważniejszym wskaźnikiem jest FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange), popularnie zwany footsie. Zaliczane są do niego największe spółki, m. in.: BP, GlaxoSmithKline, Vodafone. Giełda Londyńska jest od 2007 r. właścicielem giełdy włoskiej z siedzibą w Mediolanie (Borsa Italiana).
Giełda w Szanghaju jest jedną z trzech giełd funkcjonujących w Chinach (pozostałe znajdują się w Hong Kongu i Shenzhen). Jej kapitalizacja wynosi 2,7 biliona dolarów, co sprawia że jest to druga po tokijskiej giełda w Azji . Pierwotnie założona w 1891 r., na skutek zmian zachodzącej w gospodarce chińskiej, została ponownie otwarta w 1990 roku, wciąż pozostaje jednak zamknięta na inwestorów zagranicznych. Jej najważniejszy wskaźnik to SSE Composite Index, który w odróżnieniu od indeksów jakie notują inne giełdy światowe, bierze pod uwagę wszystkie notowane na giełdzie spółki.
Giełda w Hong Kongu, założona pod koniec XIX w, to według kapitalizacji trzecia giełda azjatycka (po tokijskiej i szanghajskiej). Wartość notowanych spółek wynosi nieco ponad 2 biliony dolarów (stan na listopad 2011), a ich liczba wynosi prawie półtora tysiąca. Do największych należą: PetroChina, China Mobile, Bank of China. Duża cześć spółek notowana jest zarówno na Giełdzie w Hong Kongu, jak i w Szanghaju. Różnicą jest waluta, w której dokonywane są rozliczenia. W Hong Kongu jest to dolar hongkoński, w Szanghaju - juan chiński.
Giełda frankfurcka założona już w 1585 r. to największa giełda w Europie i druga na świecie. Jej kapitalizacja wynosi 4,7 bln dolarów (stan na grudzień 2010), liczba zatrudnionych pracowników - prawie 3 000. Notowane są na niej spółki zarówno niemieckie (Adidas, Siemens, Daimler AG), jak i zagraniczne (Nokia, Exxon, Gazprom). Najważniejszym wskaźnikiem giełdy jest DAX (Deutscher Aktienindex), uruchomiony w 1988 r., gromadzący 30 największych spółek wg kapitalizacji giełdowej i obrotu (udział ważony).
Euronext jest częścią NYSE Euronext od roku 2007. NYSE przejęło Euronext za kwotę 9,96 mld dolarów. Wcześniej, w 2000 r. giełdy światowe - w Paryżu, Brukseli i Amsterdamie, dokonały fuzji, do której dołączyła także giełda w Lizbonie.
Giełdy na międzynarodowym rynku przejęć i fuzji
Współczesne finanse bardzo często wykorzystują łączenie giełd. W lutym 2011 r. NYSE Euronext oraz Giełda we Frankfurcie ogłosiły plan połączenia, w wyniku którego powstałby nowy podmiot z siedzibą w Nowym Jorku. Podział udziałów kształtowałby się na poziomie 60 do 40 na korzyść giełdy frankfurckiej. W praktyce oznaczałoby to przejęcie amerykańskiej giełdy przez niemiecką (bliźniaczo podobny zabieg został zastosowany w przypadku pamiętnej fuzji amerykańskiego Chryslera i niemieckiego Daimlera). Ostatecznie transakcja nie doszła do skutku z uwagi na zastrzeżenia Unii Europejskiej. Nowopowstały podmiot kontrolowałby 90% obrotów europejskimi instrumentami pochodnymi w Europie i zdecydowaną część na świecie. Ponadto objąłby notowania aż 40% światowej kapitalizacji. Mimo potencjalnych korzyści (spadek kosztów operacyjnych o 440 mln USD wg oficjalnych szacunków) Unia Europejska zabroniła fuzji, ze względu na zagrożenie zanikiem konkurencji i powstania sytuacji monopolistycznej.



Inny przykład nieudanego przejęcia to stopniowe wykupywanie Giełdy w Londynie przez NASDAQ. W kwietniu 2006 r. NASDAQ posiadało 15% akcji LSE, w listopadzie 2006 już 28,75%. NASDAQ było gotowy przejąć LSE w systemie 50% plus jedna akcja, jednakże plan ten się nie powiódł, gdy akcjonariusze LSE odrzucili ofertę, uważając ją za niedowartościowaną. W obliczu niepowodzenia NASDAQ zdecydowało wycofać się z LSE, sprzedając większość swoich udziałów w LSE (28%), które kupiła giełda w Dubaju (Borse Dubai).
Alternatywę wobec przejęć i fuzji stanowią alianse strategiczne, w których podmioty, giełdy światowe zachowują autonomiczność i łączą się w wybranych zakresach w celu realizacji konkretnego celu. Strategię taką stosuje na szeroką skalę Giełda w Tokio, która połączona jest szeregiem międzynarodowych aliansów strategicznych m.in. z: LSE, LIFFE (NYSE Euronext), FWB, Giełdą w Budapeszcie czy w Meksyku.