ZOBACZ


                     ZOBACZ


                     ZOBACZ
Rodzaje spółek

-spółki osobowe

1)Spółka cywilna
 
Wspólnicy:
Nie więcej niż 2-3 wspólników. Osoby fizyczne i prawne, darzące się zaufaniem.

Kapitał zakładowy:
Nie ma określonego minimalnego pułapu. Wspólnicy spółki cywilnej wnoszą wkład w dowolnej postaci np. środki pieniężne, wiedza, usługi.

Odpowiedzialność za zobowiązania:
Za zaciągnięte zobowiązania odpowiadają wspólnicy, w równym stopniu zarówno majątkiem wspólnym, jak i majątkiem indywidualnym.
Uwaga: Wierzyciel ma prawo wybrać z czyjego majątku chce zaspokoić swoje roszczenia. Może np. wskazać majątek jednego ze wspólników.

Opodatkowanie:
Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą,  zatem podatek dochodowy płacą wspólnicy, a nie spółka cywilna. Płatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) jest spółka.
Przy spółce cywilnej dozwolone jest opodatkowanie na zasadach ogólnych oraz stałe 19%, tj.:

Skala podatkowa
Podatek liniowy
Niektórzy wspólnicy spółki cywilnej rozliczający się na kpir (księga przychodów i rozchodów) mogą też wybrać opodatkowanie w zryczałtowanej formie:

Ryczałt ewidencjonowany
Karta podatkowa - oświadczenie podatnika wysyła tylko jeden wspólnik
Spółka cywilna - wybierając formę opodatkowania wspólników spółki cywilnej należy pamiętać, że:
Wspólnicy, jako przedsiębiorcy, płacą podatek dochodowy proporcjonalnie do wysokości udziałów w zysku firmy. Jeżeli nie zostało ustalone inaczej przyjmuje się, że udziały w zysku spółki cywilnej są równe.
W przypadku prowadzenia kilku działalności wybór podatku liniowego dotyczy wszystkich osiąganych przychodów z działalności gospodarczej, czyli wszystkich prowadzonych firm przez daną osobę.
Wybór formy zryczałtowanej przenosi się na wszystkich wspólników.

Rodzaj księgowości:
Spółka cywilna może prowadzić uproszczoną księgowość - podatkowa księga przychodów i rozchodów.




2) Spółka jawna
Wspólnicy:
Osoby fizyczne i prawne

Kapitał zakładowy:
Brak

Odpowiedzialność za zobowiązania:
Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem, solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.

Opodatkowanie:
Spółka jawna nie jest podatnikiem. Podatnikami są wyłącznie poszczególni wspólnicy spółki jawnej – podatek dochodowy od osób fizycznych (proporcjonalny do przychodów lub liniowy)
→ należy pamiętać, że wybór opodatkowania według stawki liniowej skutkuje opodatkowaniem w tej formie wszystkich dochodów z działalności gospodarczej ←

Rodzaj księgowości:
Spółka jawna może rozliczać się wg książki przychodów i rozchodów, ryczałtu ewidencjonowanego, karty podatkowej lub prowadzić pełną księgowość.


3) Spółka partnerska
Wspólnicy:
Do wolnych zawodów zaliczamy zawody: adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego.

Kapitał zakładowy:
Brak obostrzeń.

Odpowiedzialność za zobowiązania:
Wspólnicy odpowiadają za własne czyny w spółce, nie są odpowiedzialni za postępowanie innych wspólników wykonujących wolne zawody.

Opodatkowanie:
Opodatkowanie według skali podatkowej (podatek dochodowy od osób fizycznych) - 18% i 32% (powyżej 85.528 zł)
Podatek liniowy – 19%
Podatek liniowy mogą wybrać tylko osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Natomiast z możliwości tej nie mogą skorzystać osoby osiągające przychody z działalności osobistej, nawet jeśli usługi świadczone byłyby w ramach działalności gospodarczej.
→ Założenie przez co najmniej dwóch wykonawców wolnych zawodów spółki partnerskiej, umożliwia wystawianie faktur za wykonane usługi i płacenie podatku według stałej stawki 19%, niezależnie od wysokości osiąganych przychodów ←

Ryczałt ewidencjonowany
Partnerzy rozliczają się z fiskusem PIT-em. W odniesieniu do podatku VAT podatnikiem jest spółka.

Rodzaj księgowości:
Wymóg prowadzenia pełnej księgowości.


4)  Spółka komandytowa
Wspólnicy:
Spółka komandytowa może być utworzona przez co najmniej dwie osoby, z których jedna jest komandytariuszem (odpowiada za zobowiązania spółki tylko do tzw. sumy komandytowej) a druga komplementariuszem (odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem).

Kapitał zakładowy:
Brak – obecna jest jedynie suma komandytowa. Pojęcie sumy komandytowej nie jest tożsame z wkładem komandytariusza do spółki.
Suma komandytowa jest pojęciem abstrakcyjnym służącym ograniczeniu odpowiedzialności komandytariusza za zobowiązania spółki do określonej kwoty.

Odpowiedzialność za zobowiązania:
Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki tylko do tzw. sumy komandytowej. Może reprezentować spółkę, ale tylko jako pełnomocnik, zatem może działać jedynie w cudzym imieniu. Komplementariusz z kolei odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. On także reprezentuje spółkę.

Opodatkowanie:
Z punktu widzenia podatkowego, podatnikami w spółce komandytowej są wspólnicy, a nie spółka, a przychody przez nich uzyskiwane są traktowane jako przychody z działalności gospodarczej. Jeżeli spełnione są przesłanki określone w ustawie o PIT, możliwe jest zastosowanie preferencyjnej 19-proc. stawki podatku od dochodów uzyskiwanych z tytułu bycia wspólnikiem spółki komandytowej.
Atrakcyjne wydaje się rozwiązanie, w którym komandytariuszem jest osoba fizyczna, natomiast komplementariuszem założona przez tę samą osobę spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W takim przypadku osoba fizyczna prowadząca spółkę komandytową będzie odpowiadała za ewentualne zobowiązania wyłącznie do wysokości sumy komandytowej oraz majątku założonej przez nią spółki z o.o.
Jednocześnie osoba taka będzie mogła w sposób nieograniczony czerpać zyski ze spółki oraz opodatkować je według 19-proc. stawki liniowej. Dla celów podatkowych spółkę komandytową traktuje się jak każdą inną spółkę osobową.
Podatek od dochodów spółki komandytowej płacą wspólnicy. Zyski są opodatkowywane tylko raz - u wspólników, którzy przy pewnych założeniach mogą zastosować stawkę 19 proc. Tymczasem zyski, np. spółki z o.o. - byłyby opodatkowane dwukrotnie: 19-proc. CIT na poziomie spółki, a następnie dochód wypłacany wspólnikowi podlegałby podatkowi od osób fizycznych (PIT).
Drugą korzyścią jest możliwość rozliczenia straty poniesionej przez spółkę komandytową w roku jej poniesienia poprzez wspólników prowadzących na własny rachunek pozarolniczą działalność, którzy osiągnęli w tym roku podatkowym dochód z tej działalności. Przypadające wspólnikom przychody i koszty uzyskania przychodów z tytułu pozarolniczej działalności prowadzonej w formie spółki komandytowej łączą się bowiem z innymi przychodami i kosztami uzyskanymi z tego źródła przychodów. Natomiast w przypadku spółki z o.o. rozliczenie straty może nastąpić dopiero w następnych latach podatkowych.

Rodzaj księgowości:
Wymóg prowadzenia pełnej księgowości.


5) Spółka komandytowo-akcyjna
Wspólnicy:
Minimum dwóch wspólników, z których co najmniej jeden jest komplementariuszem – za zobowiązania spółki wobec wierzycieli odpowiada bez ograniczenia, a co najmniej jeden akcjonariuszem – nie odpowiada za zobowiązania spółki. Akcjonariusz może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik lub prokurent. Jej wspólnikami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne.

Kapitał zakładowy:
Co najmniej 50.000 złotych.

Odpowiedzialność za zobowiązania:
Komplementariusz – całkowita odpowiedzialność - całym swoim majątkiem
Akcjonariusz – nie ponosi odpowiedzialności

Opodatkowanie:
Spółka komandytowo-akcyjna powinna prowadzić odrębne konta dla akcjonariuszy i komplementariuszy. Sama spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, status podatnika mają jej wspólnicy.
Wspólnik spółki komandytowo-akcyjnej, będący osobą prawną, powinien do swoich przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych doliczać przychody z udziału w spółce (art. 5 updop)5.
Jeśli zaś jednym ze wspólników spółki komandytowo-akcyjnej jest osoba fizyczna, zastosowanie ma art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof)6.
Dochody każdego ze wspólników spółki komandytowo-akcyjnej należy więc poddać opodatkowaniu na zasadach ogólnych(z uwzględnieniem art. 5 updop i art. 8 updof) i zaliczyć je do dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Każdy akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej, będący osobą fizyczną, będzie uzyskiwał dochody z działalności gospodarczej, a co za tym idzie obowiązany będzie składać deklaracje miesięczne PIT-5. Akcjonariusz, będący osobą prawną, będzie zaś obowiązany dochód taki uwzględniać w deklaracji CIT-2.
Podatek dochodowy spółki komandytowo-akcyjnej jest płacony przez komplementariuszy i akcjonariuszy spółki, gdy w danym roku podatkowym w prawidłowo prowadzonych księgach spółki zostanie wykazany dochód.
Możliwość korzystania z prostszych, zryczałtowanych form opodatkowania. Zarówno komlementariusz, jak i akcjonariusz rozlicza się z fiskusem PITem, w odniesieniu do podatku VAT podatnikiem jest spółka.

Rodzaj księgowości:
Wymóg prowadzenia pełnej księgowości.


-spółki kapitałowe

1) Spółka z.o.o
Wspólnicy:
Spółka z o..o może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie
dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Spółka z o.o. nie może być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Jej założycielami mogą być osoby fizyczne albo osoby prawne, bez względu na obywatelstwo i miejsce siedziby. W zarządzie spółki z o.o. mogą zasiadać wyłącznie osoby fizyczne.

Kapitał zakładowy
Kapitał zakładowy spółki z o.o. wynosić co najmniej 5 000 złotych. Wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 złotych. Kapitał może być wniesiony w formie pieniężnej lub środków trwałych.

Odpowiedzialność za zobowiązania:
Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki z o.o. (występuje jedynie ryzyko ekonomiczne związane z inwestycją w spółkę).
Za zobowiązania spółki z o.o. odpowiada spółka całym swoim majątkiem.

Opodatkowanie:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną – podatek dochodowy od osób prawnych. Podatnikiem jest także spółka z o.o. w organizacji.
→ Podatek (19%) płacony jest przez samą spółkę z o.o. od osiągniętych przez nią w danym roku podatkowym dochodów. Po drugie, wspólnicy spółki płacą podatek (19%) od wypłacanych im dywidend i innych dochodów pochodzących z udziału w zyskach osób prawnych (np. dochód z umorzenia udziałów) ←
W konsekwencji mamy do czynienia z podwójnym opodatkowaniem - łączne opodatkowanie jest wyższe, aniżeli w spółkach osobowych.

Rodzaj księgowości:
Wymóg prowadzenia pełnej księgowości i badań sprawozdań finansowych.


2) Spółka akcyjna

Wspólnicy:
Spółkę akcyjną może zawiązać jedna albo więcej osób, nie może jej zawiązać wyłącznie jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kapitał zakładowy:
Kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 100 000 złotych, przy czym nominalna wartość akcji nie może być niższa niż 1 grosz.
Spółka akcyjna prowadząca giełdę zobowiązana jest posiadać kapitał zakładowy na poziomie minimum 40 mln złotych.

Odpowiedzialność za zobowiązania:
Za zobowiązania spółki odpowiada spółka całym swoim majątkiem, akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki.

Opodatkowanie:
Forma opodatkowania jest taka sama, jak w przypadku spółki z o.o. - podatek dochodowy od osób prawnych.

Rodzaj księgowości:
Pełna rachunkowość, publikacja rocznych raportów finansowych, obowiązek audytu.